Inglise keeles torque converter ehk hüdromuhv (rahvakeeles ka turbiin) on hüdrosidur, mis asetseb käigukasti ja mootori vahel. Korrektne on eesti keeles kasutada ametlikku terminit “pöördemomendi kordistaja”, kuid rohkem levinud on siiski turbiin või hüdromuhv. Internetis on väga palju infomaterjali selle tööpõhimõte selgituste kohta, seetõttu ei hakka me seda siin uuesti tegema.
https://en.wikipedia.org/wiki/Torque_converter
https://www.youtube.com/watch?v=hhwYIs6Lu3M
Kuna tegemist on kinnise detailiga (tavaremonditöökojale avamatu), ei paku autotootjad antud detaili remonti, vaid ainult välja vahetamist uue vastu. Sõltuvalt sõidukist on uue hüdromuhvi hind 1500-2500 € tk.
Õnneks on hüdromuhve võimalik siiski ka remontida. Hüdromuhvi remondiks on vaja küllaltki palju eritehnikat tema lahti lõikamise, mõõdistamise, komplekteerimise, siduriketaste liimimise, keevatmise, kvaliteedikontrolliks jne.
Hõbenool alustas hüdromuhvide remondiga 2013 aastal. Olime esimesed Eestis, kes spetsiaalseadmed endale soetas.
Kuidas ma saan aru, et minu sõidukil on vaja hüdromuhvi remontida?
Kõige tavalisem viga, mis hüdromuhvis esineb, on vibratsioon ühtlase sõidu ajal. Seda tekitab kulunud lukustussidur muhvi sees.
Teine levinud probleem on tugev õlileke auto all. Enamasti on see põhjustatud hüdromuhvi kõrval paiknevast õlipumba liugelaagri vigastusest, mis omakorda rikub turbiini.
Vähemlevinud vead on seotud juba muu hüdromuhvi sees oleva detaili purunemisega, näiteks vabajooksu sidur, vedrud vms.
Mida saab hüdromuhvi sees remontida ja mida mitte?
Üldine reegel on, et välja saab vahetada kuludetaile: lamell ehk sidurikettad, laagrid, tihendid, puksid, pumba võll. Teatud ulatuses saab ka sisemisi korpuse pindu taastada ja töödelda.
Muid detaile ei ole tavaliselt võimalik remontida, või õigemini ei ole neid võimalik uuena osta, vaid ainult teise hüdromuhvi seest võtta. Seetõttu on üldine reegel, et hüdromuhvi saab remontida ainult siis, kui tema korpus on nii seest kui ka väljast terve ning labad ei ole kahjustada saanud.
Kui kaua võtab remont aega?
Hüdromuhve on väga palju erinevaid. Nt Mercedese 5-käigulistele käigukastidele kasutatakse ca 50 erinevat hüdromuhvi. Analoogne suurusjärk (paarkümmend erinevat modifikatsiooni) on iga käigukasti tüübi puhul.
Kui meil on laos olemas täpselt sama tootekoodiga hüdromuhv, siis ei võta remont kauem aega kui remonti vajava muhvi lahti treimine ja veendumine, et viimane on taastamiskõlbulik. Sellisel juhul võiks arvestada alla tunni ooteajaga. Samas kui täpselt sama tüüpi muhvi pole, tuleks aega broneerida kuni paar päeva.
Mida on vaja muhvi korrektseks taastamiseks?
Hüdromuhv tühjendatakse õlist spetsiaalse masinaga. Seejärel kasutatakse treipinki koos spetsiaalse rakisega korpuse lahti lõikamiseks.
Järgmiseks sammuks on detailide külm ja kuumpesu. Peale vigastuste hindamist toimub komplekteerimine.
Sõltuvalt trubiini tüübist saab kasutada kas valmis sidurikettaid või tuleb viimased kolvidele ise spetsiaalse pressahjuga liimida. Antud protsess on küllaltki oluline, sest muuta saab nii temperatuuri, survejõudu kui ka aega. Liiga nõrgalt liimides tuleb ketas hiljem lahti, liiga tugevalt liimides pressitakse siduriketta poorid kinni ja friktsioonmaterjal jääb liiga tihe ning ei ima piisavalt õli sisse.
Teatud eelpingestusega turbiinid (ZF toodang – mida kasutatakse Audil, BMWl ja teistel premium brändidel) eeldavad siduriketastele väga täpset eelpinget.
Korpuste kokku keevitamine peab tagama võimalikult väikesed hälbed, sest hüdromuhv on otse mootori väntvõlli küljes ja pöörleb kuni 6500 p/min. Kui alumine ja ülemine korpus ei ole täpselt tsentris, rikneb tulevikus käigukasti õlipump.
Ainult spetsiaalseadmetega on võimalik hüdromuhve korrektselt remontida.