Vanatehnika taastajatele on see hästi teada, et alumiinium detaili puhastus võib olla suhteliselt suur väljakutse.

Enamus alumiinium detaile on valmistatud liivvalu vormis valamise teel, mis tähendab, et nende välispind on väga krobeline. Krobeline pind lausa tõmbab sodi ja mustust ligi.

Seda pesta on üliraske ja isegi kui lõpuks õnnestub kuuma survepesuveega pind puhastada, siis tulemus ei ole ikka hea. Detail on tuhm, tumehall, laiguline mõnikord peaaegu mustjat värvi.

Mis asi see tuhm pind siis omati on? Alumiinium kokkupuutel hapnikuga oksüdeerub. Selle keemiline valem on A2O3 ja tegemist on VÄGA tugeva kihiga. Kõvaduselt on ta võrreldav isegi keraamika ja teemantiga, aga kuna tegemist on väga õhukese kihiga, on seda siiski võimalik eemaldada.

Üks võimalus on kasutada happeid või leeliseid, nende kõrvalmõju võib aga olla see, et nad reageerivad ka omakorda alumiiniumi endaga ja tekitavat muid koledaid laike.

Seega pigem võiks kasutada mõnda abrasiivset meetodit, näiteks liivapritsi, kuid sellel on üks tugev puudus. Nimelt detail saab küll puhtaks, kuid detaili pinnal tekkiva kõrge temperatuuri tõttu hakkab materjal justkui plastselt deformeeruma või siis nagu plastiliin voolama ja detaili väliskuju lokaalselt muutub. Lisaks on peenikest liivatolmu alumiiniumi pinnalt raske kätte saada.

Kuid visuaalselt suurim muutus on selles, et pind on tuhm – mikroskoopiliselt vaadatuna on detaili pealispind veelgi karedam kui ta oli varem.

Kuidas siis omati puhastada alumiinium detaile?

Selle vastu aitab klaaskuulide ja veega pritsimine ehk vapor honing.

See meetod eemaldab delikaatselt alumiinium oksiidi kihi, kuid ei kahjusta sellises ulatuses alumiiniumi ennast ehk ta ei tee seda pinda karedamaks; samuti on meetodi suur eelis, et vesi pidevalt jahutab ja seetõttu ei muutu alumiinium temperatuuri tõttu pehmemaks ja ei hakka deformeeruma.

Teine eelis on selles, et mikroskoopilised klaaskuulid põrgates vastu ebatasasusi muljuvad neid, mille tulemusel mikroskoopiliselt detaili karedus väheneb. Silmaga vaadates muutub detail tuhmi asemel rohkem läikivaks. Just seetõttu võib ka öelda, et puhastatud detail näeb tihti parem välja kui uus detail.

Protsessi lõppedes moodustub pinnale muidugi koheselt üliõhuke alumiinium oksiidi kiht, mis ajapikku pakseneb, aga see võtab aega aastaid ja aastaid. Seega kui tegemist on vanatehnikaga, siis tuleks pind katta spetsiaalse vanatehnika vahaga, mis vähendab hapniku korrosiivset mõju ja mis ei lase õlil ja muul mustusel värskelt puhastatud pinnale ladestuda.

Kui vajad abi alumiinium detailide puhastamisega, siis loe täpsemalt vesikuul pritsimisest.